" *بـه نـام خــــدا* "

به تازگی محققان اثبات كرده ‌اند كه نوع رفتار ما در برابر هستی، به ویژه نگاه مثبت یا منفی ‌ای كه به آن داریم، بیش از آنچه فكر می ‌كنیم می ‌تواند بر سلامت ما تاثیرگذار باشد.

تحقیقات دكتر بكالوی، استاد دانشگاه علوم اجتماعی ییل، نشان داد كه داشتن دید مثبت بر سلامت ما تاثیر شگرفی دارد. او پس از زیر نظر گرفتن 660 فرد كه پرسش‌ نامه ‌‌ای را در سال 1975 میلادی پر كرده بودند و در آن از نوع نگاه شان به پیری سخن گفته بودند و بررسی سن فوت هر یك از آن ها به این نتیجه رسید: "افرادی كه دید مثبتی به پیری داشتند، به طور میانگین 5/7 سال بیشتر از كسانی كه نگاهی منفی به آن داشتند، عمر كردند."

یك تحقیق كه در سال 2003 میلادی در دانشگاه ویسكونسین مدیسون انجام شد، نشان داد واكسن آنفلوانزا بر آن هایی كه نگاه مثبتی به زندگی دارند، تاثیر بیشتری دارد.

در این پژوهش 52 فرد زیر نظر گرفته شدند و به آن ها واكسن آنفلوانزا تزریق شد اما پیش از آن، پزشكان از داوطلبان خواستند به یك خاطره خوب و یك خاطره بد فكر كنند و فعالیت مغزی آن ها ثبت شد.

كسانی كه بیشتر وقت خود را صرف فكر كردن به یك خاطره خوب كرده بودند تا یك خاطره بد، سمت چپ كورتكس جلوی مغزشان (كه مسئول احساسات مثبت است)، فعال ‌تر بود و 6 ماه بعد، میزان پادتن مقابله با ویروس در بدن‌ شان، در مقایسه با سایر افراد، بیشتر بود.

خوش ‌بین‌ ها كمتر درد می‌ كشند

داشتن نگاه مثبت به زندگی حتی می‌ تواند بر تجربیات فیزیكی هم تاثیر بگذارد. طبق تحقیقی كه در سال 2005 میلادی در دانشكده پزشكی ویك ‌فارست انجام شد، به اثبات رسید كه نوع نگاه ما به دنیا حتی بر میزان دردی كه حس می‌ كنیم هم تاثیر می‌ گذارد. در این تحقیق، داوطلبانی كه به آن ها گفته می ‌شد قدرت تحمل درد بالاتری دارند و بدن ‌شان قوی ‌تر است، در واقع، واكنش كمتری به درد نشان می ‌دادند. به عبارت دیگر، فكر آدم‌ ها می‌ تواند مانند یك مورفین در بدن عمل كند.

نتیجه تفكر منفی

همان ‌طور كه تفكر مثبت برای سلامت خوب است، آیا تفكر منفی می ‌تواند برای سلامت مضر باشد؟ این، سوالی است كه در بسیاری از كتاب ‌های قرن حاضر به آن پرداخته شده اما هنوز جوابی قطعی و علمی برای آن نیافته ‌اند.

عقاید بسیاری وجود دارد كه طبق آن، استرس و افسردگی یكی از دلایل ابتلا به سرطان استبرخی بررسی ‌ها رابطه بین استرس و افزایش احتمال ابتلا به سرطان را به اثبات رسانده‌ اند اما این موضوع در همه موارد مصداق ندارد. برخی بررسی‌ ها نشان داده ‌اند بین ابتلا به سرطان در زنان و مرگ همسر یا جدایی از او رابطه وجود دارد.

پیش از این، تحقیقات روشن كرده بودند كه نوع احساسات ما می‌ تواند بر سلامت قلب مان تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، افسردگی می ‌تواند سبب بروز ناراحتی ‌های قلبی شود و استرس نیز می ‌تواند احتمال بروز انواع سرطان را افزایش دهد.

كشف رابطه بین نوع نگاه و شیوه زندگی

نگاه مثبت می‌ تواند بر شیوه زندگی تاثیرگذار باشد. وقتی شما بدبین هستید و همیشه استرس دارید، طبیعتا به تغذیه خود توجه چندانی نمی‌ كنید، ورزش نمی ‌كنید و خوب نمی ‌خوابید و شاید به مصرف مواد مضری مانند سیگار نیز گرایش پیدا كنید.

این شیوه زندگی درنهایت می‌ تواند دارای عوامل خطرسازی باشد كه احتمال ابتلا به انواع سرطان و بیماری‌ های قلبی را افزایش می ‌دهد. محققان می ‌گویند شاید یكی از راه‌ های درمان بیماری‌ ها قبول همین موضوع باشد كه احساسات ما بر بیماری‌ های جسمی تاثیر می ‌گذارند و ما با شناخت و درمان این احساسات می ‌توانیم ناراحتی ‌های جسمی ‌مان را برطرف كنیم.

نگاه مثبت باید درونی باشد

نگاه مثبت به زندگی به این معنی نیست كه لزوما انسان مثبتی باشید یا سعی كنید وقایع غیرقانونی و ناراحت‌ كننده را نادیده بگیرید. وقتی به شما گفته می‌ شود كه یك بیماری حاد دارید یا دچار یك مشكل بزرگ شده‌ اید، طبیعی است كه آزرده شوید و احساس ناراحتی و شكست كنید، اما با نگاهی مثبت به مسایل زندگی می ‌توانید خوش ‌بینی را در وجودتان درونی كنید.

به این ترتیب، می‌ توانید با مسایل زندگی سرسختانه روبه‌ رو شوید و آن ها را حل كنید. به عنوان نمونه، فرد مبتلا به التهاب مفاصل كه دید مثبت درونی ندارد، ممكن است هنگامی كه از باز كردن درب یك بطری عاجز می‌ ماند، بگوید: "من آدم بی‌ فایده ‌ای شده‌ ام!" اما آن كه دید مثبت درونی دارد، این ناتوانی را می ‌پذیرد و به سراغ اموری می‌ رود كه قادر به انجام آن ها است. داشتن دید مثبت صرفا داشتن نگاه منتقدانه به تفكرات منفی نیست؛ بلكه توجه بیشتر داشتن به دوست داشتنی ‌های زندگی و گرایش بیشتر به سمت آن ها است. سعی كنید ملودی زندگی خودتان را بسرایید؛ خودتان را از گذشته رها كنید؛ صفحات كتاب زندگی ‌تان را ورق بزنید و زندگی تازه‌ ای را شروع كنید.